Specjalizujemy się w produkcji aromatów, które potocznie można nazwać „słodkimi” lub „deserowymi” czyli owocowych, orzechowych, waniliowych, śmietankowych, czekoladowych, karmelowych, rumowych, cytrusowych , miętowych itp. Można je stosować we wszystkich wyrobach spożywczych, których aromatyzowanie nie jest zabronione szczególnymi przepisami. Nasi klienci stosują aromaty nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w innych produktach. Szczegółowe informacje odnośnie stosowania można uzyskać w naszym dziale handlowym lub laboratorium.
Produkujemy aromaty płynne i proszkowe:
Aromaty płynne
są to produkty, w których składniki aromatyczne są rozpuszczone w płynnych nośnikach. Odpowiedni dobór nośnika ma bardzo duże znaczenie dla przydatności technologicznej i późniejszej trwałości aromatu w wyrobie gotowym. W naszej ofercie posiadamy aromaty oparte na następujących nośnikach:
- aromaty, w których nośnikiem jest glikol 1,2 –propylenowy (E 1520) lub triacetyna (E 1518). Aromaty te polecane są do najróżniejszych zastosowań, jednak wyjątkowo dobrze sprawdzą się w wyrobach poddawanych obróbce termicznej (temp. wrzenia glikolu 198,5 ˚C, a triacetyny 258˚C). Obowiązujące przepisy ograniczają ilość glikolu 1,2-propylenowego i triacetyny w wyrobie gotowym, dlatego takie aromaty należy stosować zgodnie z wymienionymi poniżej rozporządzeniami nr 1333/2008 i 1334/2008.
- aromaty olejowe, w których nośnikiem jest wysokiej jakości olej rzepakowy. Przeznaczone są przede wszystkim do kremów, nadzień, wyrobów ciastkarskich. Jak wykazały badania przeprowadzone w Katedrze Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – wykazują się szczególną trwałością w pieczywie cukierniczym (temp. wrzenia oleju 200-220˚C).
- aromaty etanolowe, w których nośnikiem jest spirytus rektyfikowany. Polecane są do wyrobów nie poddawanych, lub poddawanych krótkotrwałej obróbce termicznej (temp. wrzenia alkoholu etylowego 78,3˚C), a w szczególności kremów, wyrobów ciastkarskich, przetworów mlecznych, lodów, napojów itp. Alkohol etylowy zawarty w aromatach jest zwolniony z akcyzy. W związku z tym zakup i stosowanie aromatów etanolowych do wyrobów spożywczych i napojów bezalkoholowych nie wymaga dodatkowych formalności.
Aromaty proszkowe
to produkty, w których składniki aromatyczne są zamknięte, podczas procesu mikrokapsułkowania w otoczce z maltodekstryny i gumy arabskiej. Stosowane są do aromatyzacji produktów sypkich, np. koncentratów deserów, lodów w proszku itp. Doskonale sprawdzą się również w odżywkach dla sportowców czy suplementach diety.
Aktualna oferta aromatów płynnych i proszkowych jest dostępna w załączonym dokumencie PDF.
Nasze produkty spełniają wymagania aktualnie obowiązujących przepisów prawnych, a w szczególności:
- ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225 z późniejszymi zmianami);
- rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych
- rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności.
Specyfikacje jakościowe zawierające informacje o składzie, przeznaczeniu i dozowaniu oraz próbki aromatów i oferty cenowe, przesyłamy klientom na życzenie.